Czy wolna wola jest tylko iluzją?

14 czerwca 2009 at 10:20 4 Komentarze

P332/0125

Fot. Science Foto Library

Jednym z atrybutów człowieczeństwa jest wolna wola, dzięki której jesteśmy zdolni samodzielnie i dobrowolnie podejmować decyzje i dokonywać wyborów, także moralnych – między dobrem a złem. Tym właśnie mamy się m.in. różnić od zwierząt, których zachowanie jest z góry zdeterminowane przez zakodowane w nich odruchy.

Jak się jednak rodzi w nas wolna wola? To wielka zagadka, zarówno dla filozofów, jak i neurobiologów. Ci ostatni oczywiście szukają wyjaśnienia mechanizmów aktów woli w mózgu. Wierzą, że cała sfera zjawisk świadomości – nasze myśli, uczucia, wrażenia, radości i smutki, poczucie indywidualności – to nic innego jak rezultat aktywności olbrzymiej liczby neuronów, czyli komórek nerwowych mózgu. To tam muszą się rodzić wszelkie działania i ich intencje.

Potwierdzają to przypadki osób, które wskutek uszkodzenia mózgu utraciły wolną wolę – np. mają wrażenie, że ich ręce wykonują ruchy, których nie są w stanie świadomie kontrolować.

Panie doktorze, co ja powiedziałem?

Dziś w „Science” zespół neurobiologów z francuskiego CNRS (odpowiednik polskiego PAN) i szpitala w Lyonie opisuje eksperyment przeprowadzony na siedmiu pacjentach czekających na operację guza mózgu. Zwykle w takich wypadkach neurochirurdzy muszą stymulować różne partie kory mózgowej przed operacją, kiedy pacjent jest tylko miejscowo znieczulony i w pełni świadomy tego, co się z nim dzieje. Robią to po to, żeby podczas przyszłego zabiegu nie uszkodzić jakichś ważnych ośrodków. Francuscy badacze poprosili pacjentów, by przy okazji zgodzili się wziąć udział w doświadczeniu. Interesowała ich głównie kora ruchowa w płacie czołowym, która – jak było wiadomo z wcześniejszych badań – jest kluczowa w inicjowaniu i wykonywaniu działań przez człowieka, a także tylna kora ciemieniowa, w której – jak podejrzewano – powstają wyobrażenia podejmowanych ruchów.

Do wybranych miejsc przykładali elektrody i przez kilka sekund drażnili je miliamperowymi prądami. Kiedy pobudzali korę ciemieniową, pacjenci czuli wyraźnie wolę działania – dobrowolnego poruszenia kończynami, ustami. Mówili: „poczułem chęć oblizania ust”, „chciałam ruszyć nogą, zacisnąć pięść”. Bez naprowadzania przez eksperymentatorów używali takich słów jak „wola”, „chęć”, „pragnienie”.

Co ciekawe, kiedy zwiększano natężenie prądu w elektrodach, badanym wydawało się nie tylko, że pragną się poruszyć, ale też, że ich wola się spełniła. Że chcieli poruszyć nogą, ramionami i to zrobili. „Poruszyłem ustami, coś mówiłem, co powiedziałem?” – pytał jeden z nich. Ale głęboko się mylili. W tym czasie – jak sprawdzili naukowcy – nie drgnął ani jeden mięsień ich ciała!

Z kolei drażnienie okolic przedruchowych ich kory czołowej sprawiało, że naprawdę podnosili palce, przekręcali nadgarstki, łokcie, przedramię, ale nie czuli żadnej woli wykonania tych ruchów. Więcej – byli ich kompletnie nieświadomi.

Spóźniona iskra świadomości

Naukowcy piszą więc w konkluzji, że nasze subiektywne (i czasem iluzoryczne) poczucie, że się poruszamy, czy mówimy, nie jest rezultatem samego ruchu ciała. Powstaje w innym obszarze mózgu – korze ciemieniowej, tam, gdzie rodzą się nasze intencje i przewidywane są ich konsekwencje. I to zanim w ogóle działanie zostanie podjęte.

Czy tam tkwi właśnie ośrodek naszej woli? Zapewne nie tylko. W kilku poprzednich eksperymentach pokazano, że również pobudzanie dodatkowego obszaru ruchowego (SMA – supplementary motor area) w korze czołowej powodowało, że badani odczuwali chęć wykonania ruchu, a przy mocniejszych impulsach wykonywali go, postrzegając to jako akt ich wolnej woli (choć tak naprawdę ruch wymuszali neurochirurdzy).

Co więcej, choć pewne jest, że chęć podjęcia działania rodzi się w naszym mózgu przed jego wykonaniem, to wcale nie jest jasne, jak i kiedy sobie naszą wolę uświadamiamy. I czy przypadkiem wyboru nie dokonuje wcześniej samodzielnie nasz mózg – bez udziału świadomości.

Wskazują na to słynne doświadczenia Benjamina Libeta z 1986 r. Tego badacza zaintrygował wcześniejszy eksperyment niemieckiego neurologa Hansa Kornhubera, który polecił badanym podnosić palec wskazujący, a jednocześnie mierzył elektryczną aktywność ich mózgu. Odkrył, że ruch palca jest poprzedzony mniej więcej o sekundę nagłym skokiem potencjału, jakby „iskrą” woli badanych decydujących się ruszyć palcem.

Libet zrobił więcej. Polecił jeszcze badanym zapamiętać, kiedy dokładnie w ich umyśle pojawiła się chęć podniesienia palca. Rezultat był zdumiewający – najpierw wzbudzała się „iskra” (neurolodzy zwą ją „potencjałem przygotowującym”), a dopiero potem uświadomione pragnienie, czyli akt naszej woli, i – kilkaset milisekund później – samo działanie. Naukowiec podglądający aktywność naszego mózgu mógłby więc wcześniej od nas wiedzieć o naszych intencjach! Takie doświadczenie zresztą opisano w zeszłym roku – uczeni z Instytutu Maksa Plancka potrafili przewidzieć, którą ręką badany naciśnie guzik, kilka sekund wcześniej, niż ten o tym „dobrowolnie” zdecydował.

Czy jesteśmy odpowiedzialni za nasz mózg?

W obliczu takich odkryć Eric Kandel, biochemik, noblista, kilka lat temu pisał: „Jeśli nasz wybór jest zdeterminowany w mózgu, zanim jeszcze o nim świadomie zdecydujemy, to w takim razie gdzie jest nasza wolna wola? Czy to tylko iluzja, racjonalizacja naszych działań, po tym jak już zostały podjęte?”.

Niektórzy filozofowie – za Zygmuntem Freudem – mówią na to, że jesteśmy wolni w swoich wyborach, ale po prostu dokonuje ich nasza podświadomość. Z kolei Libet sugeruje, że nasze zamiary są inicjowane bez udziału świadomości, ale zanim dojdą do skutku, nasza jaźń ma prawo weta. Byłaby więc cenzorem dla nieświadomych procesów, które – co pewne – stanowią zdecydowaną większość aktywności ludzkiego umysłu.

To oczywiście rodzi wiele pytań natury filozoficznej i moralnej, swego czasu zabawnie spuentowanych w „New Yorkerze” na rysunku satyrycznym, na którym oskarżony zwraca się do sędziego: „Panie sędzio, jestem niewinny z uwagi na determinizm biologiczny”.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 09.05.2009
http://wyborcza.pl/1,75476,6582890,wolna_wola_jest_iluzja_.html

 

Zobacz także:

Mózg, mój właściciel

Mózg na zakręcie

Nasz mózg – najpotężniejszy komputer świata

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?

Korzystanie z wyszukiwarem zmienia nasze mózgi

Entry filed under: neuronauka, odkrycia naukowe, psychologia. Tags: , , , , , .

Co ukrywasz w swoich zakamarkach – odc. 4 Ja vs Świat – dla Pani Eli

4 Komentarze Add your own

 • 1. Michał  |  2 lipca 2009 o 09:45

  W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe, tak skomentować mogę ten niesamowicie ciekawy artykuł. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 2. geralt  |  16 sierpnia 2009 o 23:39

  Nawet jeśli bezpośrednio to podświadomość podejmuje wiele decyzji, to mamy przecież na nią jakiś wpływ, więc pośrednio jednak wolną wolę mamy.

  Odpowiedz
 • 3. elżbieta  |  17 października 2009 o 20:08

  Panie Ryszardzie co to się dzieje?
  Takie długie milczenie!
  Łzy mi lecą z niepokoju………….
  Tak tu było przyjemnie i ciekawie…………
  Opuścił Pan siebie samego czy nas?
  Proszę powrócić i czynić nam czas w internecie ciekawszym…….
  Mam nadzieję,że jest Pan zdrowy i szczęśliwy;
  Serdecznie i gorąco pozdrawiam,żeby w sercu zawsze paliło się światło….
  elżbieta

  Odpowiedz
 • 4. Ryszard Skarbek  |  24 października 2009 o 17:21

  Pani Elu,

  dużo się dzieje ! Skupiłem się ostatnio na dużym przedsięwzięciu, którym, mam nadzieję, niedługo będę mógł się pochwalić.

  Coraz więcej czasu poświęcam też tańcowi. Efekty można zobaczyć mi.in. w serwisie http://www.fotodance.pl
  (np. zdjęcia z pażdziernikowego turnieju w Rybniku: http://www.fotodance.pl/rybnik_4_10_2009/index.html
  – proszę zajrzeć do bloku II).

  Tak więc na bloga nie starcza czasu. Ale sądzę, że kiedyś wrócę. Może nawet w postaci książki 🙂
  Póki co jednak muszę przeprosić za ciszę w tym miejscu. Przerwałem dosyć gwałtownie i mam wyrzut sumienia, że nie zmobilizowałem się, żeby choć dwa słowa napisać o planowanych przedłużonych wakacjach.

  Dziękuję bardzo za ciepłe słowa! To bardzo miłe usłyszeć, że można tak pozytywnie zapisać się w czyjejś pamięci.

  Do usłyszenia, do zobaczenia Pani Elu.

  Pozdrawiam Serdecznie

  Rysiek

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

 • 719 184 hits

%d blogerów lubi to: