Korzystanie z wyszukiwarek zmienia nasze mózgi

17 marca 2009 at 10:11 1 komentarz

Interesujące informacje pojawiły się w opublikowanym przez Gorda Hotchkissa wywiadzie z Teeną Moody, która jest członkiem zespołu zajmującego się m.in. badaniem wpływu Internetu na ludzki mózg. Z analiz aktywności mózgu za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (ang. functional Magnetic Resonance Imaging, fMRI) wynika, że inaczej zachowują się umysły osób aktywnie korzystających z wyszukiwarek, a inaczej tych, którzy na tym polu są nowicjuszami.

Próbom poddano osoby starsze, przy czym dla porównania sprawdzian odbył się podczas czytania i wyszukiwania w Sieci. Okazało się, że u ludzi mniej doświadczonych w korzystaniu z Internetu w czasie wykonywania obu tych czynności pobudzeniu ulegają te same obszary mózgu. Dla badających było to zaskakujące o tyle, że oczekiwali, iż podczas wyszukiwania będzie zaangażowanych więcej części mózgu niż przy czytaniu.

Tymczasem obserwacji takiej dokonano w grupie doświadczonych użytkowników. U osób tych podczas wyszukiwania dodatkowo uaktywniały się płaty czołowe odpowiedzialne za podejmowanie decyzji oraz części płata brzeżnego związane z rozwiązywaniem konfliktów. Wniosek: jeśli aktywnie korzystasz z wyszukiwarki, to częściej angażujesz swój mózg.

Próbą wyjaśnienia tego stanu rzeczy są dwie interpretacje wyników badań. Pierwsza skłania się do stwierdzenia, że osoby mniej doświadczone traktują wyniki wyszukiwania podobnie jak książkę – czytają, a nie starają się podejmować decyzji, nie przeprowadzają analiz. Być może sytuacja ich przerasta i dlatego są bierni. Druga koncepcja tłumaczy różnice między badanymi grupami tym, że ludzie aktywni mają po prostu inaczej „okablowane” mózgi.

 mozg_fmri

 

Obrazy pochodzące z badań aktywności mózgu za pomocą fMRI:
w lewej kolumnie podczas czytania,
a w prawej podczas korzystania z wyszukiwarki.
Górny rząd ilustruje pobudzenie u osób niedoświadczonych,
a dolny – u zaawansowanych użytkowników wyszukiwarek. 

 

Tworzenie nowych połączeń jest częścią procesu uczenia się i zapamiętywania, jednak to, co dzieje się podczas aktywnego korzystania z Internetu przekracza te ramy. Być może dochodzi do powstawania nowych ścieżek, jednak wykonane eksperymenty nie pozwalają na stwierdzenie tego z dostatecznie dużą pewnością. Doświadczenia pokazują za to, że teoria mówiąca o tym, iż starsze mózgi się nie zmieniają, jest trudna do obrony. Teena Moody wzbraniała się przed stwierdzeniem, że aktywne korzystanie z Internetu opóźnia starzenie się umysłu, przyznaje jednak, że koncepcja ta jest spójna i bardzo interesująca.

Podsumowaniem wywiadu jest stwierdzenie, że najprawdopodobniej ludzkie mózgi zmieniają się pod wpływem aktywnego korzystania z Internetu. Podobne do opisywanych obserwacje prowadzone wśród najmłodszego pokolenia, które intensywnie i niejako w sposób naturalny korzysta z Sieci, świadczą o tym, że umysły młodych ludzi na początku XXI wieku są inne niż w czasach przedinternetowych.

Teena Moody jest pracownikiem Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

źródło: Webhosting, Search Engine Land

 

Zobacz także:

Nasz mózg – najpotężniejszy komputer świata

Mózg na zakręcie

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu

Które życie jest pierwsze? Pierwsze, czy drugie?

Maurice Ravel – Inżynier Kompozytor

0,75 czyli potęga Życia

Dlaczego czterdziestolatka rezygnuje z wyzwań zawodowych

 

Reklamy

Entry filed under: Ciekawostki, neuronauka, odkrycia naukowe, wirtualny swiat. Tags: , , , , , .

Zmagania ze sobą Jak być szczęśliwym – odc. 4

1 komentarz Add your own

  • 1. Aquarius  |  25 marca 2009 o 21:58

    Można by więc przyjąć, że internetowe wyszukiwarki i cały internet rozwijają nasz mózg bardziej niż można by przypuszczać. Dosyć ciekawe wnioski można wyciągnąć z tych badań.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: