Jak motywować pracowników?

24 stycznia 2009 at 18:09 Dodaj komentarz

motywacja

Już w latach 60. XX w. Frederic Herzberg badając podstawy pracy inżynierów i księgowych stwierdził, że warunki pracy i wynagrodzeń są wprawdzie ważne, ale o szczerym zaangażowaniu pracowników decydują czynniki wewnętrzne, związane z treścią wykonywanej pracy.

Badania F. Herzberga wykazały, że to oddziaływanie pozytywnych czynników, a nie pieniądze, motywuje ludzi do pracy. Motywacja wewnętrzna pracowników uzależniona jest od ich zainteresowania realizowanymi projektami, od osiąganych sukcesów oraz od stopnia samodzielności.

Psycholog społeczny Douglas McGregor przekonywał, że najwyżej 15% ludzi czuje awersje do pracy. D. McGregor uważał, że osoba zintegrowana z grupą czy organizacją da z siebie wszystko, niezależnie od stosowanych sankcji i kontroli.

Mimo, że te teorie znane są od wielu lat, menedżerowie często są zwolennikami poglądów Fredricka Taylora, który jako pierwszy na przełomie XIX i XX w. w sposób naukowy zajął się problematyką zarządzania przedsiębiorstwem.

F. Taylor uważał, że ludzie są z natury leniwi i dlatego trzeba ich karać oraz nagradzać, a najlepszą formą motywowania są pieniądze (po podniesieniu dniówki robotników z 1,15 do 1,88 USD ich wydajność skoczyła 3-krotnie);

Większość menedżerów żywi przekonanie, że oddanie, lojalność i zaangażowanie pracowników da się po prostu kupić. Ich znajomość psychologii kończy się na hierarchii potrzeb według Abrahama Maslowa, co skutkuje tym, że coraz częściej prócz pensji i premii pracownicy dostają dodatkowo pozapłacowe bonusy, m.in. ubezpieczenie zdrowotne czy karnety na siłownię.

Dla pracodawców kluczowe znaczenia ma premia – to ona ma sprawić, że przeciętny pracownik da z siebie wszystko. Problem w tym, że trudno stworzyć taki system, który byłby wewnętrznie spójny i motywując jednych nie demotywował drugich.

Z systemami wynagrodzeń trzeba uważać, gdyż menedżer dysponujący dużym zakresem władzy w pogoni za wymarzoną premią przestaje się liczyć z podwładnymi. Pracodawca powinien też wiedzieć, że skoro zatrudnia inteligentnych ludzi, ci znajdą jakiś sposób (niekoniecznie uczciwy), by premię otrzymać.

Menedżerowie wprowadzając system bonusów łudzą się, że uda im się zasypać tzw. lukę motywacyjną i na ogół nie zdają sobie sprawy, że pracownicy tylko przez moment odczuwają wdzięczność. Bonusy uzależniają – jeśli pracownik premii nie dostanie, poczuje się zdemotywowany.

Helmut Glaeser, niemiecki socjolog, ekonomista i szkoleniowiec, uważa, że kluczem do osiągnięcia wydajności i lojalności pracowników jest pozostawienie im przestrzeni do samorealizacji. Jego zdaniem aby wyzwolić tkwiący w pracownikach potencjał pracy ochotniczej, należy spełnić kilka warunków:

  1. muszą być oni dobrze wynagradzani,
  2. widzieć sens w tym, co robią,
  3. mieć relatywny wpływ na sprawy firmy.

 

Polityka – dodatek, Strona: 24, Dwa końce: kija i marchewki, 2008.12.13

Zobacz także:

Dobry menedżer jest jak japoński samuraj

Jakie  są cechy prawdziwego lidera?

Jak zbudować skuteczny zespół?

Jak zbudować swój autorytet w zespole?

Delegować, czy harować?

The Beatles wzorem dla idealnie działającego zespołu?

Jak przekazywać pdowładnym tzw. „feedback”?

 

 

Reklamy

Entry filed under: efektywność menadżera, kariera, praca, przywództwo, sukces. Tags: , , , , , , , , .

Rynek pracy w 2009 r. – prognozy doradców Reed Cierpienia menedżera – czy na pewno chcesz zrobić „karierę”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,834 hits

%d blogerów lubi to: