Ciekawostki – narcyzm przyczyną obecnego kryzysu?

24 stycznia 2009 at 18:53 Dodaj komentarz

decyzyjność

Z badań psychologów z Uniwersytetu w Ohio wynika, że ludzie o skłonnościach narcystycznych, którzy najchętniej obejmują kierownicze stanowiska w firmach, wcale nie nadają się do tego lepiej niż inni. Zdaniem naukowców takie osoby szczególnie wysoko cenią własne umiejętności, mniej natomiast troszczą się o innych ludzi, a ponadto są skłonni podejmować ryzykowne decyzje.

Psychologowie z Ohio zaangażowali do swoich badań ponad 400 studentów podzielonych na 4 grupy, które miały wybrać spośród siebie szefa do realizacji jakiegoś fikcyjnego zadania. Okazało się, uczestnicy o największych aspiracjach do kierowania nie tylko zdecydowanie dążyli do zdobycia władzy, ale na ogół byli też postrzegani przez innych jako osobowości przywódcze.

Podobne badanie przeprowadzone z udziałem 150 menedżerów dowiodło, że osoby narcystyczne najczęściej obejmowały dowodzenie grupą. Jednak kolejny eksperyment pokazał, że niekoniecznie podejmują one najlepsze decyzje.

Studenci biorący udział w badaniu wcielili się w rolę rozbitków trafiających na bezludną wyspę i z listy 15 przedmiotów mieli wybrać, takie które najskuteczniej pomogą im przetrwać ekstremalne warunki. Jak się okazało osoby narcystyczne wcale nie dokonywały lepszego wyboru od innych.

Wynik eksperymentu jest zgodny z ustaleniami amerykańskich psychologów organizacyjnych, według których szefowie firm o wyraźnych cechach narcystycznych skłaniają się ku decyzjom, które są najlepiej dostrzegalne na zasadzie „spójrzcie tylko, to wszystko to moje dzieło”.

Psycholog Anna Brunell, która prowadziła opisane badania, stwierdza na łamach czasopisma „Personality and Social Psychology Buletin„, że nie ma nic dziwnego w tym, że do kierowniczych stanowisk szczególnie prą osobowości narcystyczne. Ci żądni władzy egoiści to zwykle czarujący ekstrawertycy, problem jednak w tym, że niekoniecznie są oni dobrymi szefami.

Zdaniem naukowców z Ohio, wnioski z ich badań odnoszą się także do świata polityki i gospodarki, a nawet wyjaśniają po części przyczyny obecnego kryzysu finansowego. Według uczonych można tam znaleźć szczególnie dużo narcyzów, skłonnych do podejmowania pośpiesznych i ryzykownych decyzji.

Personel i Zarządzanie, Strona: 100, Źródło kryzysu, grudzień 2008 r.

 

Zobacz także:

 

Inteligencja emocjonalna w pracy

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Jak zbudować skuteczny zespół?

Jakie  są cechy prawdziwego lidera?

Jak zbudować swój autorytet w zespole?

The Beatles wzorem dla idealnie działającego zespołu?

Jak przekazywać podwładnym tzw. „feedback”?

Dobry menedżer jest jak japoński samuraj

Reklamy

Entry filed under: Ciekawostki, efektywność menadżera, kariera, praca, przywództwo. Tags: , , , , , , , , , .

Cierpienia menedżera – czy na pewno chcesz zrobić „karierę”? Wyuczona bezradność – odc. 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,936 hits

%d blogerów lubi to: