Ciekawostki – czy czeka nas kobieca rewolucja?

18 stycznia 2009 at 14:19 Dodaj komentarz

kleopatra

Kobiety wreszcie mogą wykorzystać swój potencjał. Przez długie lata Brytyjki miały wielkie trudności z przebiciem się w najbardziej prestiżowych zawodach, ponieważ ich kariery blokowała tradycja i uprzedzenia. Z najnowszych analiz wynika jednak, że w ciągu dziesięciu lat kobiety prawdopodobnie staną się dominującą siłą na rynku pracy, co utoruje drogę radykalnej feminizacji społeczeństwa.

Zebrane przez „Sunday Telegraph” statystyki pokazują, że kobiety stanowią połowę przyjmowanych do pracy osób i stażystów w tradycyjnie męskich dziedzinach, takich jak medycyna, prawo i kapłaństwo, a odsetek kobiet w zawodach takich jak architektura i weterynaria gwałtownie wzrasta. Uważa się, że zjawisko to jest konsekwencją lepszych wyników dziewcząt niż chłopców w szkole i na studiach, wyższych oczekiwań kobiet dorastających w erze postfeministycznej oraz praktyk rekrutacyjnych, które promują, a nawet faworyzują panie.

Ale choć młode kobiety wreszcie mogą wykorzystać swój potencjał, istnieją obawy, że coraz więcej młodych mężczyzn będzie wyalienowanych ze świata pracy i edukacji. Jak mówi dr Mark Batey z Manchester Business School, w ciągu następnej dekady kobiety zaczną dominować w wielu zawodach, będą też zajmować znacznie więcej stanowisk kierowniczych. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że kobiety są lepiej przystosowane do nowoczesnego miejsca pracy, gdzie duży nacisk kładzie się na wartości takie, jak praca zespołowa, zdolności przywódcze, komunikacja oraz inteligencja emocjonalna, które są mocną stroną pań, a niekoniecznie stawia się na możliwości intelektualne lub siłę fizyczną, będące domeną mężczyzn.

Już teraz pracodawcy tacy jak kancelarie prawne mają problem ze znalezieniem na wolne stanowiska dobrych kandydatów-mężczyzn, ponieważ kobiety nie tylko mają lepsze akademickie kwalifikacje, ale i większy zakres umiejętności.

Wykładający psychologię organizacji Batey ostrzega, że należy niezwłocznie podjąć kroki, by zachęcić chłopców do kształcenia się i pobudzić ich ambicję, bowiem w innym wypadku zostaną jeszcze bardziej w tyle za swoimi rówieśniczkami. Jak twierdzi Batey, rząd musi zrobić więcej w celu wsparcia chłopców w szkole, by nie spadali z edukacyjnej drabiny. Pozytywną stroną jest to, że jego zdaniem, będziemy świadkami przemiany ról płciowych, a mężczyźni wezmą większą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i prowadzeniem domu.

Diana Warman, doradca ds. równościowych w Instytucie Personelu i Rozwoju, mówi, że niektórzy pracodawcy muszą zaadaptować praktykę pracy do potrzeb kobiet mających obowiązki rodzinne, bowiem w przeciwnym razie mogą one odejść do konkurencji albo w ogóle wypaść z rynku pracy.
Jej zdaniem organizacja i godziny pracy muszą się zmienić, ponieważ bezwzględna obecność w pracy póki co uważana jest w korporacji za rzecz najważniejszą.

The Daily Telegraph, Women’s revolution, 2008.11.13

Zobacz także:

Ciekawostki – dlaczego czterdziestolatka rezygnuje z wyzwań zawodowych

Ciekawostki – jeden zawód to za mało

Ciekawostki – amerykański sen na opak i coworking

Ciekawostki – odchudzające biuro przyszłości

Reklamy

Entry filed under: Ciekawostki, kariera, praca. Tags: , , .

Ciekawostki – jeden zawód to za mało Rynek pracy w 2009 r. – prognozy doradców Reed

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: