0,75 czyli potęga życia – odc. 3

25 grudnia 2008 at 20:31 Dodaj komentarz

„WBE stosują nadmierne uproszczenia” – twierdzą Polacy i pokazują opracowania uwzględniające wzory z różnymi wykładnikami dla grup organizmów.

Żeby zauważyć pewne fundamentalne prawa, nie można koncentrować się na drobnych różnicach, lecz trzeba starać się wyłapać to, co uniwersalne – odpowiedzieli Polakom West, Brown i Enquist. I złośliwie dodali: „Gdyby Galileusz był biologiem, stworzyłby klikutomowy katalog opisujący, jak ciała różnych kształtów i wielkości spadają z wieży, zamiast dostrzec prawo uniwersalne powszechnego ciążenia”. Ostatnio uzupełnili swój model o czynnik zależny wykładniczo od temperatury ciała (gady i ssaki o tych samych rozmiarach różnią się tempem metabolizmu). Jak utrzymują, poprawka ta ostatecznie zbliżyła ich do biologicznej teorii wszystkiego. „Odkąd do naszego równania dodaliśmy temperaturę, nasz wzór pasuje do wszelkich organizmów – od rekinów po krzaczki pomidorów”.

Co tam pomidory!  Dream team West, Brown i Enquist wierzy, że potrafi wyjasnić już naprawdę wszystko. Wiecie dlaczego kobiety w krajach wysoko rozwiniętych mają mało dzieci? Uniwersalny wzór WBE pozwala przwidywać tempo reprodukcji w zależności od rozmiaru ciała zwierzęcia – im większy organizm, tym mniej ma potomstwa. Jeśli chodzi o człowieka, wymaga to lekkiej korekty.

Z biologicznego punktu widzenia tempo metabolizmu człowieka wynosi 8400 kilodżuli na dobę, czyli mniej więcej 100 watów. Jednak do tego – jak utrzymują autorzy – należy dodać niebiologiczne zużycie energii z paliw kopalnych, które wynosi od 300 watów w krajach rozwijających się do 11 tysięcy watów na osobę w krajach najbogatszych. Japonki lub Amerykanki zużywają więc tyle energii, ile wynosi zapotrzebowanie 30-tonowych ssaków. Biologiczna teoria wszystkiego przewiduje dla takich monstrów dwójkę potomstwa. I proszę – zgadza się co do joty z danymi demograficznmi!

Irena Cieślińska
Przekrój Nauki nr 8/2008

 

 

Zobacz także:

0,75 czyli potęga życia – odc. 1

0,75 czyli potęga życia – odc. 2

Boska Proporcja – mit czy odcisk Boskiego Matematyka? 

Deus ex Machina

Reklamy

Entry filed under: odkrycia naukowe. Tags: , , , , .

0,75 czyli potęga Życia – odc. 2 Inspiracje – Postanowienia Noworoczne dla zapracowanych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 697,984 hits

%d blogerów lubi to: