Ciekawostki – dlaczego czterdziestolatka rezygnuje z wyzwań zawodowych?

24 października 2008 at 16:42 Dodaj komentarz

Zdaniem Louann Brizendine, założycielki i dyrektora Women’s Mood and Hormone Clinic przy Uniwersytecie Kalifornii w San Francisco, liczebna dominacja mężczyzn na najwyższych stanowiskach kierowniczych wynika z tego, że obowiązujący model kariery zawodowej jest niedostosowany do potrzeb i możliwości kobiet.

Przyczyną, dla której wiele kobiet nie bierze udziału w walce o awans na wysokie stanowisko kierownicze jest problem synchronizacji w czasie. Istnieje pewna granica wieku, ustanowiona przez duże organizacje, po przekroczeniu której pracownicy muszą podjąć decyzję, czy zamierzają ubiegać się o awans.

Punkt ten przypada około 40. roku życia, czyli w bardzo niefortunnym momencie dla kobiet, natomiast bardzo korzystnym dla mężczyzn. Mężczyźni menedżerowie mają wówczas już wystarczającą wiedzę i doświadczenie, by ubiegać się o szansę zarządzania przedsiębiorstwem. Natomiast czterdziestoletnie kobiety, będące już matkami, właśnie w tym okresie muszą sobie radzić z wieloma dodatkowymi obowiązkami i wyzwaniami.

Nawet gdy oboje partnerzy pracują na pełen etat, to od kobiet oczekuje się przejęcia znacznej części obowiązków domowych. Sprawę dodatkowo komplikuje biologia – substancje chemiczne produkowane w mózgu kobiet na tym etapie życia, sprawiają, że trudno im się sprzeciwić temu schematowi. Kobiety wychowujące dzieci przechodzą zmiany, które koncentrują ich uwagę przede wszystkim na przeżyciu i bezpieczeństwie potomstwa, co niestety wypada w złym czasie dla osób mających ambicje zawodowe.

Paradoksalnie wyzwania jakim musi sprostać mózg matki są najwyższe, nie w chwili, gdy dzieci są małe, lecz w momencie, gdy osiągną wiek nastoletni – problemem jest nie ilość niezbędnej troski o dziecko, lecz nieprzewidywalność zapotrzebowania na opiekę.

Jak dowodzą liczne badania naukowe to właśnie brak stabilności jest czynnikiem najbardziej obciążającym mózg. Typowa czterdziestolatka ma do czynienia przynajmniej z dwoma źródłami podwyższonej nieprzewidywalności, które są obce mężczyznom w jej wieku:

  1. jednym z nich są dzieci w wieku wczesnoszkolnym lub nastoletnim, które nie potrzebują już podstawowej opieki i troski, jednak nadal wymagają uwagi rodziców. Uwaga ta nie polega na schematycznej i zaplanowanej kontroli rodzicielskiej – matki muszą stale czuwać w pogotowiu i szybko reagować na pojawiające się potrzeby dzieci, związane z ich bliskością i zaangażowaniem;
  2. po drugie, czterdziestoletnie kobiety zaczynają doświadczać naturalnych zmian hormonalnych będących oznaką menopauzy, co może wiązać się z niestabilnością emocjonalną i zmiennością nastrojów.

Dlatego nie należy oczekiwać, że typowa kobieta w tym wieku zdecyduje się wziąć na siebie jeszcze jedną trudną rolę. Na tym etapie życia kobiety zwykle wycofują się z walki o awans, by nie pogłębiać niestabilności związanej ze stresem. Tymczasem menedżerowie wyższego szczebla zaczynają uważniej przyglądać się kandydatom do awansu właśnie w tym momencie ich życia.

Ta sama kobieta, która w wieku 40 lat zrezygnowała z wyższego stanowiska, byłaby być może zainteresowana takim wyzwaniem, gdyby szansa na awans pojawiła się parę lat później.
Niestety do tego czasu jej przełożeni zaczną szukać kandydatów do bardziej odpowiedzialnych funkcji w firmie wśród młodszych osób, a ona nie będzie brana pod uwagę.

Obowiązujący model kariery zawodowej, który został przez dziesięciolecia ustanowiony przez mężczyzn, doskonale sprawdza się w ich przypadku, jednak nie odpowiada potrzebom kobiet. Dlatego firmy, które chcą by więcej kobiet obejmowało w nich stanowiska kierownicze powinny stworzyć nowa procedurę zdobywania kolejnych szczebli w hierarchii organizacyjnej, dostosowaną do potrzeb i możliwości obu płci. Chodzi szczególnie o uelastycznienie polityki awansów i dawanie drugiej szansy utalentowanym pracownikom, którzy w przeszłości nie zdecydowali się na objęcie nowej funkcji.

Harvard Business Review/Polska, Strona: 32,
Jeden z powodów, dla których kobiety nie zajmują najwyższych stanowisk kierowniczych, październik 2008 r.
Reklamy

Entry filed under: Ciekawostki, kariera, praca. Tags: , , , , , , , .

Dzieci wiedzą lepiej – kto to jest bohater Wypalenie zawodowe – odc. 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: