Ciekawostki – amerykański sen na opak i coworking

13 października 2008 at 13:36 Dodaj komentarz

Amerykańska fotografka, Nancy Rica Schiff od 1989 r. poszukuje i fotografuje przedstawicieli nietypowych zawodów. W tym czasie odkryła wielu ludzi, dla których źródło dochodu i satysfakcji stanowią dziwne zajęcia, jak np. przygotowywanie nieboszczyków do sekcji zwłok czy testowanie smaku psiej karmy.

  • pierwszym spotkanym przez nią człowiekiem o nietypowym zajęciu był strażnik czasu, czyli osoba pilnującą zegarów na wyścigach konnych w Hollywood;
  • wkrótce potem odkryła ona projektantkę strojów dla lalki Barbie, panią, która zajmowała się budowaniem domów z klocków lego, zawodowego (i legalnego) rozpruwacza kas pancernych, testera prezerwatyw, dentystę koni, wyprowadzacza psów, pozyskiwacza byczej spermy oraz producenta gumowych kurczaków naturalnej wielkości;
  • Nancy Rica Schiff postanowiła udokumentować ten niezwykły, niedostępny dla zwykłych pracowników biur, świat ludzi, którzy swój amerykański sen realizują na opak;
  • opublikowany w 2002 r. album „Dziwne zawody” nie tylko stał się wydarzeniem artystycznym, ale także okazał się praktyczną pomocą dla biur pośrednictwa pracy i inspiracją dla ludzi szukających sobie zajęcia;
  • Schiff nie spoczęła na laurach – efektem był kolejny cykl zdjęć i kolejny album Jeszcze dziwniejsze zawody”.

 

Przekrój.pl, Poszukaj sobie pracy, 2008.09.24

 

Coworking

Stara idea telepracy ma nowe, zgodne z duchem web 2.0 wcielenie. To coworking, czyli praca poza domem, w specjalnie do tego wybranych miejscach i w towarzystwie innych osób. W Warszawie powstało takie miejsce i jest nim CoworkingClub. 

Wojciech Mocarski, informatyk i prywatny przedsiębiorca zetknął się z tą ideą na początku roku. Pozytywne opinie o pomyśle stworzenia podobnego miejsca w Warszawie skłoniły go do działania.

CoworkingClub to miejsce dla freelancerów, mobilnych pracowników, jednoosobowych firm i ludzi uprawiających wolne zawody. Wiele osób pracujących poza domem pragnie zachować nieformalną atmosferę, ale zachowując zarazem nieco komfortu i wygody.

„Wspólne miejsce pracy ma być antidotum na poczucie osamotnienia, spadająca efektywność, obniżoną kreatywność czy niską higienę pracy.” – mówi Wojciech Mocarski. – „Może być także wykorzystane przez firmy, które chcą w ten niestandardowy sposób umożliwić pracę swoim ludziom.”

Wartością dodaną wspólnej przestrzeni do pracy jest możliwość poznania osób z innych branż. Może to pomóc w zdobywaniu nowych zleceń, wspólnych realizacji projektów czy po prostu może się stać okazją do wymiany wiedzy z ludźmi o podobnym stylu pracy.

Idea coworkingu bywa realizowana także w bardziej spontaniczny sposób, gdy osoby zainteresowane wynajmują wspólnie małe biura lub mieszkania (ale też cyklicznie spotykają się w kawiarniach), dzieląc w ten sposób koszty między siebie.

CoworkingClub ma być miejscem otwartym i dostępnym dla każdego. Korzystanie ze wspólnego biura jest odpłatne, ale w cenie dostępne są napoje czy możliwość korzystania z drukarki.

Projekt jest nowy, stąd możliwości korzystania z tej formy pracy ograniczone są na razie do abonamentów miesięcznych. Pomysłodawca zdaje sobie jednak sprawę z konieczności ułatwienia dostępu do biura osobom, które będą pracować w wybrane dni lub będą pojawiać się ad hoc.

Coworkerzy spotykają się już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i wielu innych miastach. Ogłoszenia o kolejnych inicjatywach czy spontanicznych spotkaniach zamieszczają na grupie Coworking w serwisie www.goldenline.pl i www.profeo.pl. Ich założycielem i moderatorem jest aktywny promotor ideii coworkingu Przemysław Cichoń.

Osoby zainteresowane, chcące sprawdzić jak coworking wygląda z bliska mogą przyjść na drzwi otwarte we wtorek, 14 października i spędzić tam czas od 9 do 17.

 

Marek Ścibor, www.jobuniverse.pl, 10.10.2008

 

Reklamy

Entry filed under: Ciekawostki, praca. Tags: , , .

Jak nasza ułomność może stać się naszą mocną stroną? A co jeśli nie możesz nic zrobić, żeby się zmienić? – odc. 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: