Kariera Dzięki Sieci

18 września 2008 at 13:31 Dodaj komentarz

Jedną z metod szukania pracy jest popytanie znajomych, czy nie wiedzą o wakacie. Analogicznie możemy postąpić w cyberświecie. Ułatwiają nam to bardzo popularne portale społecznościowe lub witryny dedykowane określonym grupom zawodowym. Znajomości nie gwarantują posady, lecz mogą ułatwić jej znalezienie. Dzięki aktywności online możemy dziś mieć setki kontaktów, więc korzystajmy z tej możliwości.

Badania przeprowadzone przez Forrester Research pokazały, że około 61% osób w wieku od 25 do 34 lat szuka pracy przede wszystkim w internecie.

Nasz przyszły pracodawca najprawdopodobniej także aktywnie przeszukuje zasoby sieci. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że osoby rekrutujące sprawdzają kandydatów na popularnych serwisach takich jak nasza-klasa, GoldenLine, Profeo, Ogniwo, Grono, LinkedIn, Facebook i tym podobnych.

„Tradycyjne strony z ofertami pracy stają się coraz mniej atrakcyjne dla poszukujących. Rynek pracy się zmienia i wiedzą o tym pracodawcy, którzy muszą korzystać z nowych sposobów pozyskania pracowników.” – stwierdził Zach Thomas z Forrester Research w swoim raporcie.

Oznacza to, że takie strony jak Monster coraz częściej przegrywają z portalami podobnymi do LinkedIn, które pozwalają na utrzymywanie sieci kontaktów ze znajomymi, kolegami ze szkoły czy współpracownikami. Takie serwisy ułatwiają także wystawianie referencji i poleceń, które mogą być istotną wskazówką dla rekrutującego.

Zanim przyjdzie nam jednak szukać pracy, warto zainwestować czas i zaistnieć w społeczności poświęconej interesującym nas dziedzinom. Możemy to zrobić przyłączając się do grup i forów dedykowanych rozwiązaniom Cisco, HP, Microsoft itp. W ciężkich dla nas czasach znajomi z postów, którym pomogliśmy, mogą okazać się bezcenni.

Według analiz Forrestera pracodawcy przeszukując sieć, zwracają uwagę nie tylko na doświadczenie zawodowe i wykształcenie, lecz także na sferę życia prywatnego potencjalnego pracownika, jego zainteresowania, hobby itp. Pamiętajmy, że jak nas widzą, tak nas piszą. Nie umieszczajmy w sieci informacji, którymi nie chcielibyśmy się podzielić z naszym przyszłym pracodawcą. Dbajmy o aktualność profilu w portalu społecznościowym i starannie dobierajmy dane w nim zawarte. Nie ubarwiajmy rzeczywistości i nie przypisujmy sobie cudzych osiągnięć lub kwalifikacji, których nie posiadamy. Pozwoli to nam uniknąć kłopotliwych pytań na rozmowie z pracodawcą, gdy będzie on weryfikował naszą kandydaturę.

Artykuł pochodzi z NetWorld OnLine

  

Problemy menedżerów ze znalezieniem pracy

  • bezrobotny dyrektor, żeby nie zniknąć z rynku musi jak niemodny produkt obniżyć swoją cenę,
  • dodatkowym ratunkiem może okazać się przenicowanie się z pracownika najemnego na samozatrudnionego,
  • niektórzy menedżerowie, choć posiadają duże doświadczenie i sukcesy, nie mogą znaleźć pracy, gdyż im wyżej w firmowej hierarchii, tym mniej stanowisk do obsadzenia,
  • dodatkowo w wielu korporacjach wolne posady obsadza się ludźmi z wewnątrz firmy,
    Robert Nowakowski, head-hunter ze Spencer Stuart, uważa, że pracodawcy źle postrzegają tych, którzy podejmowali niewłaściwe decyzje co do własnej kariery, bo może się to przekładać na złe decyzje biznesowe,
  • zdaniem Joanny Czarnockiej-Tworzyńskiej, head-hunterki z CTER, im dłużej menedżer szuka pracy, tym jest gorzej postrzegany na rynku,
  • a niektórzy z bezrobotnych menedżerów znaleźliby pracę, gdyby mieli mniejsze żądania finansowe.

Zdaniem head-hunterów 60-70% tych menedżerów, którzy nie mogą znaleźć pracy, to ludzie przeciętni, których trudno „sprzedać”.

Puls Biznesu, Strona: 14, Czemu ich nie chcecie?, 2008.07.18

 

Zobacz także:

Obraz młodego pracownika wielkiej korporacji

Kiedy praca staje się obsesją

Badania odporności psychicznej pracowników polskich firm

Bezsenne noce z niedzieli na poniedziałek

Typologia lizusów w firmach

Zrozumieć system

Niedzielna depresja

Reklamy

Entry filed under: kariera, praca. Tags: , , , , .

Delegować, czy harować? Wypalenie zawodowe w oczach polskich menedżerów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: