The Beatles wzorem dla idealnie działającego zespołu?

6 września 2008 at 17:54 Dodaj komentarz

The Beatles jest symbolem sukcesu czterech wielkich indywidualności. Lennon, McCartney, Harrison i Star stworzyli dobrze prosperująca i odnoszącą sukcesy grupę. Dzięki doskonałej współpracy wspólnie zaistnieli jako zespół. Okazuje się, że zasady współpracy obowiązujące w The Beatles mogą posłużyć jako wskazówki dla menedżerów, którzy chcą kierować zgranym i odnoszącym sukcesy zespołem.

Zanim pierwsza piosenka The Beatles znalazła się na wysokim miejscu brytyjskiej listy przebojów, zespół miał za sobą tysiące godzin poświęconych na wzajemnie poznanie się i zgranie.

Warto więc poświęcić czas na wzajemne poznanie się członków zespołu i dotarcie podczas wspólnych, prostszych zadań, zanim razem będą musieli pracować nad naprawdę ważnymi projektami.

Wielu przedsiębiorców i menedżerów zapomina o tym, że aby zespół mógł efektywnie działać, potrzebuje czasu na integrację.

 

Mimo, że zdecydowanymi liderami The Beatles byli John Lennon i Paul McCartney, to pozostali członkowie cieszyli się również ogromna popularnością. Ponadto, aby wszyscy członkowie grupy byli rozpoznawani przez publiczność, dwójka liderów stosowała różne zabiegi. M.in. napisali dla Ringo Starra specjalną piosenkę „With a Little Help from My Friends”, a jego instrument postawili na podwyższeniu.

Podobnie w przedsiębiorstwie ważne jest, aby wszyscy członkowie zespołu czuli się docenieni i byli świadomi roli, jaką w nim odgrywają, a uczynienie gwiazd z poszczególnych pracowników zwykle przynosi całej firmie korzyści.

Znani pracownicy są lepiej rozpoznawani przez klientów i jednocześnie czują się docenieni za swoją pracę, natomiast anonimowy zespół to zwykle mniejsza skuteczność działania i rozwiązywania problemów.

Pozwólmy też członkom zespołu błyszczeć na tle całej drużyny. Za każdym razem, kiedy na to uczciwie zasłużą.

 

Najbardziej znany duet w historii muzyki – John Lennon i Paul McCartney – to jednocześnie duet sprzeczności i iskrzących przeciwieństw. Jednakże mimo tych różnić, świetnie ze sobą współpracowali, a efektem ich pracy są miliony sprzedanych płyt.

W skutecznie działającym zespole warunkiem kreatywnych rozwiązań są różnice pomiędzy jego pracownikami.

Oprócz optymistycznie nastawionych do życia idealistów niezbędne są osoby twardo stąpające po ziemi.

Do zespołu warto zatem dobierać osoby bardzo różniące się od siebie, zarówno specjalistów, jak i laików, starając się wprowadzać rozsądną rywalizację w twórczym rozwiązywaniu problemów.

Specjaliści z poszczegolnych dziedzin powinni mieć do pomocy osoby o szerszych horyzontach (a nawet laików), którzy potrafią zadawać trudne lub tzw. „głupie” pytania – tylko odpowiednio różniący się ludzie mogą stworzyć w firmie efektywnie pracujący zespół.

 

The Beatles unikali grania tylko jednego rodzaju muzyki i z albumu na album zmieniali charakter swoich utworów – wymyślali nowe tematy piosenek, linie melodyczne, wprowadzali nowe aranżacje i niestosowane wcześniej instrumenty.

W biznesie panuje wiecznie aktualna zasada dostosowywania produktu do potrzeb klientów, a firma, aby mogła rozwijać swoją działalność, musi stale śledzić potrzeby swoich klientów i dostosowywać swoje produkty, do tego, czego oczekują.

Zgodnie z tą zasadą prosperuje m.in. firma Porsche, która zaczęła od fantastycznie sprzedającego się Boxtera, a dziś oferuje SUV Cayenne.

Warto więc rozwijać swoje produkty i usługi stopniowo, a setnemu klientowi poświęcać tyle samo uwagi i entuzjazmu, co pierwszemu.

 

 Na podstawie „The Beatles Principles” by Andrew Sobe

 

Zobacz także:

Jak zbudować swój autorytet w zespole?

Jak przekazywać podwładnym tzw. “feedback”?

Jakie są cechy prawdziwego lidera?

Jakie są zadania „przywodcy”?

Jak sobie radzić z “trudnym” szefem – odc. 1

Reklamy

Entry filed under: efektywność menadżera, praca. Tags: , , , , .

Taniec w słusznej sprawie Jak efektywnie zarządzać czasem – intrygujący dodatek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,936 hits

%d blogerów lubi to: