Nasz mózg – najpotężniejszy komputer świata

30 sierpnia 2008 at 13:56 3 Komentarze

brainstems

Jeszcze do niedawna wewnętrzny świat naszego mózgu był tak samo tajemniczy, jak świat kwantowy wewnątrz atomów. W latach 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku naukowcy dokonali ogromnego postępu w dziedzinie technik pozwalających monitorować jego pracę. Rozwinęli takie metody jak: MRI (Magnetic Resonance Imaging), PET (Positron Emission Tomography), SPECT (Single Proton Emisssion Computed Tomography) czy MEG (Magnetoencephalography). Dzięki temu możliwe jest dzisiaj obserwowanie pracy mózgu w czasie rzeczywistym.

Naukowcy oceniają, że 98 % tego, co wiemy dziś o pracy naszego mózgu zostało odkryte w okresie ostatnich 10 lat. Co więcej. Okazało się, że w gruncie rzeczy 80% tego, co myśleliśmy, że wiemy o jego pracy było nieprawdą.

Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną i najpotężniejszą maszyną świata. Składa się z ok.  100 000 000 000 neuronów, które umożliwiają dokonywanie kwadryliona operacji na sekundę. Żeby lepiej zobrazować jego możliwości, wyobraźmy sobie system telefoniczny obsługujący całą naszą planetę. Nasz mózg posiada taką samą skalę skomplikowania i możliwości przetwarzania zawartą w … jednej komórce.

W czasie, kiedy czytasz ten tekst w ciągu każdej sekundy w mózgu umiera ok. 10 000 000 komórek i powstaje tyle samo nowych. I to wszystko dzieje się „samo”, bez jakiejkolwiek kontroli z Twojej strony. Gdybyś miał napisać liczbę pokazującą ilość wszelkich możliwych kombinacji połączeń pomiędzy neuronami, jej rozpisanie zajęłoby Ci … 75 lat! Tyle byłoby w niej zer.

Nasze ciało jest skonstruowane, żeby traktować mózg, jak króla. Nie ma organu, który otoczony jest lepszą opieką. Mózg stanowi ok. 1-2% wagi naszego ciała, ale pochłania 20% tlenu, którym oddychamy; 25% przepływu krwi; 30% wody, którą pijemy; 40% składników odżywczych dostarczanych przez układ krwionośny. W samym mózgu naczynia krwionośne stanowią siatkę o długości ok. 170 000 km.

Jego struktura składa się z różnych „modułów”. Każdy z nich wiedzie nas do innej ery w ewolucji człowieka: poczynając od najprostszych funkcji, mających na celu nasze przetrwanie, na wyobraźni i możliwościach intelektualnych kończąc. Najbardziej prymitywne funkcje kontrolowane są przez te części mózgu, które umieszczone są w jego centralnej części. Najbardziej rozwinięte „moduły” znajdują się w części frontalnej i blisko jego powierzchni.

Z perspektywy pracy naszego umysłu, funkcjonowanie wszystkich modułów mózgu można podzielić na 2 grupy: umysł świadomy i umysł nieświadomy. Część świadoma to ta, dzięki której odczuwamy naszą wolną wolę, możemy analizować, wnioskować i podejmować decyzje. Jednakże część świadoma potrafi działać tylko w krótkim okresie czasu. Co więcej, jej możliwości są ograniczone. W gruncie rzeczy BARDZO ograniczone. Np. nasz świadomy umysł ma ogromną trudność z zapamiętaniem więcej, niż 6 cyfr lub więcej, niż 3 zdarzeń równocześnie. Spróbujmy:

492-625-35-86937-7

Zasłoń teraz te liczby i powiedz: czy pamiętasz ich sekwencję? Jeśli nie, czy pamiętasz 6 pierwszych cyfr? Ile było wszystkich cyfr w tej sekwencji? Jeśli byłeś w stanie odpowiedzieć na te pytania, to Twoja pamięć krótkotrwała jest dużo mocniejsza, niż przeciętnego człowieka. Tak naprawdę człowiek traci koncentrację po każdych 6-10 sekund. A na marginesie, to właśnie dlatego łamie się tekst w mniejsze paragrafy. I tak dzieje się z każdą książką. W przeciwnym razie, każdy czytelnik miałby kłopot z utrzymaniem koncentracji.

A teraz zastanówmy się, co by było, gdyby nasza świadoma część mózgu miała być odpowiedzialna za wszystkie procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym ciele? Gdybyśmy byli świadomi tych wszystkich operacji i decyzji, które w nas zachodzą w każdej sekundzie, prawdopodobnie eksplodowalibysmy w mgnieniu oka.  A nasz nieświadomy mózg zajmuje się tym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I chyba nie zdajemy sobie sprawy jak potężna i w gruncie rzeczy nieograniczona jest ta właśnie część naszego komputera.

 

  Część świadoma Część nieświadoma 
 Masa 

17%

83%

 Prędkość impulsów

120-140 m/godz

ponad 100 000 m/godz

 Bitów / sekundę 

2 000

400 miliardów

 Kontrola percepcji i  zachowania

 2-4%

 96-98%

 Funkcjonowanie 

wolicjonalne

automatyczne

 Czas 

przeszłość i przyszłość

teraźniejszość

 Horyzont pamięci 

do 20 sekund

na zawsze

 

Więcej o pracy części nieświadomej, jak również o jej współpracy z częścią świadomą w następnym odcinku.

 

 Zobacz także:

 Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

 Czy wiesz, że nasz mózg generuje fale odzwierciedlające nasz stan?

Mózg na zakręcie

Entry filed under: neuronauka, podświadomość, rozwój duchowy, rozwój osobisty. Tags: , , , , .

Zatyrani, czy zakochani w pracy? Jan Twardowski – o moja wiaro biedna, jeśli piorun nie trzaśnie, nikt się nie przeżegna

3 Komentarze Add your own

 • 1. artur jan milicki  |  31 sierpnia 2008 o 08:47

  Woow. Imponująca wiedza techniczna nt umysłu. Ale czy świat nauki może powiedzieć coś z podobną precyzją na temat UMYSŁU lub INTELIGENCJI?

  Odpowiedz
 • 2. Michał Pasterski  |  14 września 2008 o 15:16

  Gdyby świadomość miała się zajmować np. oddychaniem, dawno już byśmy nie żyli 🙂

  To niesamowite jak działa nasz mózg. Niby wiemy o nim już tak sporo… a według mnie wiemy tyle co nic. Ciekawe, czy mózg będzie kiedyś wstanie zrozumieć w pełni swoje własne działanie.

  Co do tej tabelki z podziałem na część świadomą i nieświadomą- część świadoma również może zajmować się teraźniejszością. Gdy nie dryfujemy w projekcjach na temat przeszłości i przyszłości, jesteśmy świadomie tu i teraz. Tak samo, część nieświadoma według mnie również zajmuje się przeszłością i przyszłością. Przecież wiele naszych przeszłych doświadczeń wpływa w sposób podświadomy na to, jak się zachowujemy teraz.

  pozdrawiam,
  Michał Pasterski

  Odpowiedz
 • 3. zenforest  |  17 grudnia 2009 o 19:43

  Ciekawy artykuł, dziękuję za niego 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

 • 719 185 hits

%d blogerów lubi to: