Asertywność – wyższa szkoła jazdy – odc. 3

1 sierpnia 2008 at 08:28 Dodaj komentarz

Przyszedł moment na „grande finale” tego wątku, a zatem opowieść o Dorosłym. O Dziecku i Rodzicu można przeczytać w odcinku pierwszym i drugim.

Zanim jednak zaczniemy – jedna dygresja. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcę Panie do skomentowania tego postu :-).
Ponoć to my faceci mamy duży kłopot z dorośnięciem. Albo jesteśmy nieustannymi Piotrusiami Panami albo przybieramy rolę twardego macho, w której jednak więcej jest ukrytych lęków, niż odawgi i zdecydowania. I choć jeden z guru zarządzania powiedział, że „w tradycyjnych mądrościach jest więcej tradycji, niż mądrości”, to sądzę, że w tym przypadku akurat coś w tym jest. Niemniej jednak oddaję się pokornie pod osąd Pań i czekam na komentarze :-).

A teraz o roli Dorosłego i Dorosłej w pracy – bez względu na płeć.

Dorosły, jako przewodnik

Dorosły, to najbardziej dojrzała forma kontaktowania się ze światem. Reaguje na to, co tu i teraz. Działa prosto, bez iluzji. Widzi rzeczywistość bez filtra emocji. W świecie zawodowym najlepiej funkcjonuje się z pozycji Dorosłego.

Dorosły potrafi oddzielić fakty od opinii. Zadaje jasne pytania i jasno się wyraża. Jest rzeczowy i konkretny. Nastawiony na dowiadywanie się, weryfikuje to, co widzi i słyszy. Zbiera dane, analizuje je i przetwarza spokojnie , na chłodno. I to nie tylko dane ze swiata zewnętrznego: Dorosły, to ktoś w rodzaju przewodonika, tłumacza pomiędzy innymi rolami. Łączy potrzeby Dziecka i normy Rodzica. I robi z nich użytek.

– Decyzje podjęte przez Dorosłego mają największe szanse powodzenia – uważa psycholog, Katarzyna Platowska. – Ale niestety nie ma idealnych Dorosłych, zawsze występuje Dorosły z domieszką Dziecka lub Rodzica.

W towarzystwie tego ostatniego czujemy się najbezpieczniej. W towarzystwie pierwszego lepiej się bawimy. A najdoskonalszy, najbardziej efektywny dialog prowadzimy wtedy, kiedy kontaktuje się ze sobą dwóch Dorosłych.

Dorosły, w odróżnieniu od Dziecka i Rodzica, nie ma negatywnego aspektu. Jednak, gdy Dorosły nie ma w sobie odrobiny Dziecka, jest sztywny, nie umie wypoczywać, przedkłada obowiązki nad przyjemności, jest rzeczowy do bólu i nie jest przyjemnie z nim przebywać.

– Dorosły to platforma, z której powinniśmy wybierać „reprezentację” do kontaktów z innymi – radzi psycholog. – Kiedy chcemy porozmawiać o normach, ale rozmówca jest np. w stanie Dziecka i odpowiada z poziomu emocji, przemawianie do Dorosłego mija się z celem. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać kontakt z poziomu Ja Rodzic. W ten sposób mamy szansę dotrzeć do rozmówcy, bo najprawdopodobniej odpowie z poziomu Dziecka, i w ten sposób stworzymy transakcję równoległą.

Dorosłemu prezentuj się jako Dorosły, komuś w stanie Dziecka, jako Rodzic Normatywny (kiedy trzeba je przywołać do porządku) lub Rodzic Opiekuńczy (gdy trzeba dać mu poczucie bezpieczeństwa). Zbuntowanemu Dziecku lepiej odpowiedzieć jako drugie Dziecko, a następnie przenieść ciężar kontaktu na inną płaszczyznę (zacząć od rozmowy o uczuciach i przejść do rozmowy o faktach).  Z Rodzicem najlepiej dogada się drugi Rodzic lub Dorosły, choć często, gdy ktoś przemawia do nas z pozycji Rodzica, „włącza się nasze Dziecko”.

Tak oto dojechaliśmy do końca opowieści o modelu Dziecko-Rodzic-Dorosły. Chciałbym jeszcze dodać, że moim zdaniem, duży wpływ na skuteczny sposób komunikacji, zwłaszcza w pracy, ma to z jakiego pokolenia wywodzi się nasz rozmówca. Zupełnie inaczej prozumiewają się osoby z Generacji X, a zupełnie inaczej z Generacji Y. Więcej na ten temat w jednym z następnych postów.

materiały pochodzą z artykułu Agaty Domańskiej
w 3 numerze dwumiesięcznika "Sens"

 

Zobacz także:

Asertywność – wyższa szkoła jazdy – odc. 1

Asertywność – wyższa szkoła jazdy – odc. 2

Jak przekazywać podwładnym tzw. „feedback”

Jak zbudować swój autorytet w zespole

Entry filed under: efektywność menadżera, praca, psychologia, rozwój osobisty, zarządzanie stresem. Tags: , , , , , , , , , , , , , , .

Bajki Iwana Kryłowa !!! WAŻNE !!! – proszę o TWOJĄ OPINIĘ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 723 633 hits

%d blogerów lubi to: