Zrozumieć system

16 lipca 2008 at 15:01 Dodaj komentarz

Zrozumienie relacji międzyludzkich w firmach wymaga spojrzeń z różnych punktów. Autor publikacji w European Business Forum, Edgar H. Schein na podstawie swoich pięćdziesięcioletnich doświadczeń badawczych w różnych organizacjach opisuje kilka możliwych podejść.

Nie można przyjrzeć się ze zrozumieniem działaniu jednostki, organizacji czy systemu bez możliwości spojrzenia z trzech różnych perspektyw:

  • pierwsza to perspektywa indywidualna oparta na psychologii,
  • druga to perspektywa systemowa oparta na antropologii, socjologii, naukach politycznych i teorii systemów,
  • a trzecia to perspektywa interaktywnego procesu, oparta na psychologii społecznej, socjologii i innych teoriach dynamicznych procesów.

Te różne perspektywy są konieczne do zrozumienia poszczególnych elementów systemu i zależności między nimi.

Perspektywa systemowa jest potrzebna do zdefiniowania „zdrowia”, czy też sprawnego działania na poziomie systemowym – tego w jaki sposób tworzy się i ewoluuje kultura organizacyjna.

Perspektywa interaktywna jest konieczna, aby zrozumieć zależności między składnikami i poziomami systemu. Zawsze bedzie się pojawiał dylemat: czy liderzy tworzą organizację i kulturę, czy też kultura i siły społeczne kreują liderów; w jaki sposób organizacja wpływa na swoich członków i w jaki sposób członkowie zmieniają organizację.

Motywacja do zmiany nie pojawia się dopóki cel zmiany nie wydaje się bezpieczny na tyle, że można zaakceptować niewygodne dane. Cel zmiany wydaje się „psychologicznie bezpieczny”, gdy dana osoba może zaakceptować nową postawę czy wartość bez całkowitego zaprzeczenia własnej osobowości.

Gdy ktoś czuje się bezpiecznie, może zaakceptować nową informację albo poprzez identyfikację z innymi albo przez sprawdzenie, czy w otoczeniu są nowe rozwiązania. Im bardziej skomplikowana jest sytuacja, tym bardziej jednostka będzie opierała się na sądach innych osób. Nowe kocepcje czy standardy nie przetrwają, jeśli nie otrzymają poparcia ogółu i jednostek.

Schein podczas swojej pracy w Sloan School of Management w MIT przez 13 lat badał w jaki sposób korporacje indoktrynują swoich pracowników. O dziwo okazało się, że dowodów na indoktrynację jest niewiele.

Natomiast grupa badaczy sformułowała nową teorię: „kotwic kariery”. W miarę jak ludzie zawodowo dojrzewają, tworzą własne wyobrażenia motywacji, kompetencji i wartości, które pomagają im przy podejmowaniu profesjonalnych decyzji.

Podczas długoletnich badań w firmach naukowcy zauważyli także, że nie można naprawdę zrozumieć organizacji dopóki nie próbuje się jej zmienić. W organizacjach można również zaobserwować coś, co rzadko mają okazję obserwować antropolodzy: sposób we jaki powstają i ewoluują kultury.

Równowaga między autonomią jednostki i instytucji jest nieustającą walką modulowaną przez dynamiczne „kontrakty psychologiczne” między pracodawcą, a pracownikiem. Przywództwo w organizacji, która dopiero zaczyna działać jest czymś zupełnie innym, niż przywództwo w dojrzałej organizacji, która próbuje zmieniać jakieś elementy swojej kultury.
Liderzy tworzą kulturę poprzez narzucanie swoich osobistych systemów wartości kolegom i pracownikom, ale gdy organizacja rozwinie już wspólny punkt widzenia, poszczególni uczestnicy systemu przyjmują go jako własny i później mogą tworzyć inne organizacje według tego samego modelu.

Tyle Edgar. H Schein.

Ja sądzę, że każda firma, zwłaszcza duża, ma pewne niepisane zasady gry. Aby móc się sprawnie poruszać w ich gąszczu, trzeba posiąść pewne szczególne umiejętności, których – moim zadniem – nie można się nauczyć na żadnym szkoleniu. Ta wiedza pozwala np. dużo szybciej znaleźć odpowiedz na pytanie: co zrobić, żeby awansować albo co zrobić, żeby więcej zarabiać? I ta odpowiedź może być inna na róznych poziomach struktury organizacyjnej firmy. Poświęcę temu tematowi osobny post. A dziś zakonczę jedną z zasad, która jest moim osobistym doświadczeniem:

dobrze jest wiedzieć, które boje warto toczyć, a które najnormalniej w świecie należy odpuścić.

Na podstawie: European Business Forum,
„Understanding the human system”, Edgar H Schein

Zobacz także:

Kiedy praca staje się obsesją

Badania odporności psychicznej pracowników polskich firm

Bezsenne noce z niedzieli na poniedziałek

Typologia lizusów w firmach

Niedzielna depresja

Reklamy

Entry filed under: kariera, praca, przywództwo. Tags: , , , , , , , , .

Asertywność – wyższa szkoła jazdy – odc. 2 Nigdy się nie poddawaj – Inspiracje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: