Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?

20 czerwca 2008 at 16:38 1 komentarz

Afazja to niezdolność do operowania znakami i symbolami służącymi komunikacji. Zwykle związana jest z uszkodzeniem lewej półkuli mózgowej – tej, która u większości z nas odpowiedzialna jest za myślenie. Dolegliwością tą dotknięty był francuski kompozytor Maurice Ravel i kanadyjska malarka Anna Adams, jedyna kobieta, która mogła go zrozumieć.

 

Gdy Europa rozpływała się w emocjonalanej muzyce impresjonistów, Ravel wierny był tecnhice, która nie pozostawiała miejsca na improwizacje i osobiste interprertacje. Dzieki drobiazgowej notacji i zabójczej precyzji zyskał sławę „perfekcyjnego zegarmistrza”. Uważał się za kompozytora rozumu, nie serca, traktującego twórczość jak ćwiczenie intelektualne. Nawet jego słynne „Bolero” było wykoncypowane.

„Udało mi się stworzyć tylko jedno dzieło godne uwagi – Bolero. Niestety nie ma w nim ani trochę muzyki. To tylko misterna tkanina symfoniczna” – podsumował. Skrupulatnym inżynierem był też w życiu prywatnym. Obdarzony zdolnościami manualnymi lepił  z chleba maleńkie figurki i rzeźbił mechanicznie poruszane laleczki.

Ravel pisząc „Bolero” w roku 1928 miał 53 lata. Ani on, ani nikt z jego przyjaciół nie podejrzewał nawet nadchodzącej tragedii, ale już wówczas tak dokładny i skrupulatny kompozytor zaczął robić błędy ortograficzne w listach, a jego pismo stało sie rozchwiane i niechlujne.

W tym samym roku, podczas wakacji nad jeziorem Saint-Jean-de-Luz nagle odkrył, ze nie jest w stanie utrzymać się na wodzie (zawsze był doskonałym pływakiem). W pażdzierniku 1932 roku w Paryżu miał wypadek samochodowy. Stracił kilka zebów, doznał obrażeń twarzy i kręgosłupa. Nic nie wskazywało na to, by miał też uszkodzic mózg, ale jego stan zaczął się pogarszać. Pogłębiły się afazja i kłopoty z pisaniem. „Nie mogę, nie mogę się podpisać. Mój brat przyśle Pani jutro mój podpis” – mówił swojej impresario. Jego ostatnia korespondencja pochodzi z roku 1934. Składalłkondolencje przyjacielowi Maurice’owi Delange’owi po śmierci matki. Skreślenie 50 słów zajęło mu 8 dni. Chociaż „słyszał słowa w swojej głowie”, nie pamiętał, jak je formować, więc wertował słownik Larousse’a, aż natrafił na odpowiednią frazę.

Czy w jego pracach słychać, że skrupulatna i kalkulująca każde posunięcie lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za „inżynieryjną” część natury kompozytora milknie i dopuszcza do głosu prawą – tę wrażliwą,  nieokiełznaną i artystyczną?

Znawcy muzyki twierdzą, że tak. Podkreślają dostrzegalną zmianę stylu i struktury, która zauważalna jest  w „Bolero”. Kulminacja spontaniczności następuje w „Koncercie na lewą rękę” – jazzującym, o nieregularnym, pulsującym przebiegu, z częstymi zmianami rytmu, synkopowaniem, niespotykanym dotąd bogactwem instrumentalnym.

Niektórzy krytycy są zdania, że nie sposób mówić o sztuce, twórczości i zamysłach artystycznych, gdy jej autor nie jest w pełni władz umysłowych i psychicznych.

Czy faktycznie? Posłuchajcie „Bolero” lub „Koncertu na lewą rękę” i zdecydujcie sami.

 

http://www.lastfm.pl/music/Maurice+Ravel

 

Zobacz także:

Andrea Bocelli – dare to live

Mózg na zakręcie

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

 

Reklamy

Entry filed under: biografie, neuronauka. Tags: , , , , , .

Czy duchowość jest ucieczką od rzeczywistości? Które życie jest pierwsze? Pierwsze, czy drugie?

1 komentarz Add your own

  • 1. Hoko  |  23 czerwca 2008 o 15:15

    Bolera nie znoszę – więc w pełni zgadam się z Ravelem, że w tym nie ma ani trochę muzyki… 😉

    A co do władz umysłowych, to to takie czy inne odstępstwa od „normy” bardzo czesto wiążą się właśnie z rozmaitymi twórczymi talentami – które wymagają właśnie jakiegoś innego, niestandardowego postrzegania świata. Sztuka od zawsze łączyła się jakoś z szaleństwem 😉

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,936 hits

%d blogerów lubi to: