Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 2

27 Maj 2008 at 20:16 3 Komentarze

W poprzednim odcinku pisaliśmy o odkryciach związanych z tzw. „whole brain functioning” oraz o możliwosci stymulowania pracy naszego mózgu. Dzisiaj nieco więcej informacji o tym, co tak naprawde dzieje sie w naszym mózgu, np. w trakcie medytacji. O tym dlaczego fale Alpha i Theta są tak ważne, jak również o tym, jak przy pomocy „szkiełka i oka” można opisać i zmierzyć tak wydawałoby się nieuchwytny i ezoteryczny stan, jak medytacja.

Kategorie poszczególnych fal i związane z nimi stany naszego funkcjonowania opisałem juz TUTAJ, w jednym z pierwszych postów na tym blog’u. Powtórzę więc krótko, że mamy 4 kategorie fal:

 • Beta – 100 Hz -> 14 Hz
 • Alpha – 13.9 Hz -> 8 Hz
 • Theta – 7.9 Hz -> 4 Hz
 • Delta – poniżej 4 Hz częstotliwości

Im niżej schodzimy z częstotliwością w dół, tym bardziej zauważalna jest synchronizacja obydwu półkul mózgowych. To zjawisko zostało zaobserwowane w czasie badań prowadzonych na grupie osób doświadczających stanów głębokiej medytacji. W trakcie procesu medytacji obserowano sukcesywne obniżanie się dominującej roli jednej z półkul i wchodzenie w stan absolutnej harmonii całego mózgu. Wykazano również, ze kategoria fal Alpha odpowiada stanowi głębokiej relaksacji i zdecydowanie podniesionej możliwości uczenia się. To również stan zwiększonej produkcji serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”.

Jednym z pierwszych badaczy, który zaobserwowal zjawisko określane później, jako „superlearning” był bułgarski psychiatra Georgi Lazanov. Przeprowadził badania na grupie studentów, którzy wprowadzani byli w stan głębokiej relaksacji w wyniku stymulacji fal mózgowych na poziomie Alpha. Lazanov wykazał, że ta grupa studentoów była w stanie pochłonąć pięciokrotnie więcej materiału, niż pozostali.

Inne z kolei badania potwierdzają, że w mózgu istnieje jednoznaczny związek między określona kategorią fal, a produkcją takich substancji chemicznych, jak beta-endorfiny, acetylocholina, vasopressin i serotonina. Niedobór acetylocholiny powoduje np. kłopoty z pamięcią i spadek wyników w testach inteligencji.

Inny badacz Dr. Vincent Giampapa, który zasiadał m.in. na fotelu szefa American Board of Anti-Aging Medicine wykazał, że przebywanie w stanach Alpha i Theta ma istotny wpływ na produkcję takich hormonów, jak: kortyzol (spadek) oraz DHEA i melatonina (wzrost). Znamy wszyscy reklamy nt. DHEA. Wiemy również, że melatonina wpływa na poprawę snu. Kortyzol natomiast jest jednym z hormonów przyśpieszających starzenie się organizmu. Wydziela się błyskawicznie w każdej sytuacji, w której jesteśmy narażeni na duży stres.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej efektoów jest jeszcze jeden – niezwykle ciekawy. Sprowadzanie fal mózgowych do poziomów Alpha, Theta i Delta powoduje zmianę struktury neuronów w naszym mózgu i „zmusza go” do przeorganizowania się na wyąszy poziom. Ten efekt został opisany w teorii systemow otwartych, przedstawionej przez Ilya Prigogine, zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1977.

Praca Prigogine ma zastosowanie do systemu otwartego dowolnego rodzaju. W uproszczeniu system otwarty, to taki, ktory wymienia energię z otoczeniem. Może to być np. dzieląca sie komórka, sieć autostrad, korporacja, czy tez człowiek doświadczający zmian emocjonalnych. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć np. w książce Bill Harris’a pt. „Thresholds of the Mind”.

 

Nasz mózg też jest systemem otwartym, który nieustannie wymienia energię z otoczeniem. Kiedy jednak „na wejściu” pojawia się zbyt wiele informacji, przeorganizowuje się i przenosi na wyższy poziom. Można by posłużyć się prostą metaforą ćwiczen fizycznych. Na skutek regularnych ćwiczeń nasze mieęśnie również dostają większego „power’u”.

Tak na marginesie, w tym momencie przyszło mi do głowy nastepujące powiedzenie: „dopóki sieę uczysz – jesteś młody”. Coś w tym naprawdę jest.

W każdym razie stymulacja mózgu falami z poziomów Alpha, Theta i Delta powoduje tworzenie nowych połączeń nerwowych i nowych ścieżek pomiędzy półkulami. Dzięki temu mózg przeorganizowuje się i jest w stanie dostarczać nam możliwości, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

Cały powyższy wątek jest tak naprawdę naukowym opisem zmian, jakie zachodzą w mózgu człowieka, który regularnie medytuje. Bo stany Alpha, Theta i Delta, to coraz głębsze stany medytacji. Wszystkie zawarte tu szczegóły opisują fizyczne, mierzalne efekty zmian zachodzących w wyniku medytacji i tlumaczą ścisłym, suchym językiem dlaczego jest ona tak dobroczynna. Równiez dla rozwoju osobistego czlowieka.

Jednakzże, aby osiągnąć te efekty metodą tradycyjnej medytacji, potrzebne są lata wieloletniej praktyki. Natomiast wnioski płynące z przedstawionych tu badań mówią również jednoznacznie, że można to osiągnąć dużo szybciej poprzez stymulację mózgu falami o odpowiednio różnej częstotliwosci. W świecie zachodnim istnieje już mnóstwo takich produktów, które wykorzystują technologię „binaural beats”. Jednym z nich jest np. Holosync.

W następnym odcinku opiszę medytacje w sposób bardziej duchowy :-).  A dziś na deser video pokazujące, jak jeden z największych myślicieli świata zachodniego, Ken Wilber, wprowadza się w stan niemalże zaniku fal mózgowych.

Pozdrawiam Serdecznie

Ryszard Skarbek

Zobacz rowniez:

Czy wiesz, że ludzie, którzy medytują są o wiele szczęśliwsi?

Czy wiesz, że nasz mózg generuje fale odzwierciedlające nasz stan?

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 1

Reklamy

Entry filed under: neuronauka, rozwój osobisty. Tags: , , , , , , .

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 1 Kiedy praca staje się obsesją

3 Komentarze Add your own

 • 1. widget  |  17 czerwca 2008 o 17:08

  Ciekawe, to wszystko prawa, wiem to z doświadczenia.
  Po wyjściu z medytacji, dociera do mnie znacznie więcej bodźców, czasami mam wrażenie że po prostu jestem „inteligentniejszy”.

  Przygodę z medytacją zacząłem od Kursu Metody Silvy – polecam.

  Odpowiedz
 • 2. Zenforest  |  7 stycznia 2009 o 16:13

  Ten artykuł jest świetny! Naprawdę czyta się go z zapartym tchem 🙂

  Odpowiedz
 • 3. Kamil Rybczyński  |  27 kwietnia 2010 o 19:17

  To jeden z najlepiej prowadzonych blogów o tematyce rozwoju umysłowego, jaki czytałem. Oby tak dalej 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

 • 705,282 hits

%d blogerów lubi to: