Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 1

25 Maj 2008 at 10:23 Dodaj komentarz

 

 

W roku 1913 zdobywca nagrody Nobla, Ramon y Cayal ogłosił, że nasz mózg nie może się rozwijać, że nasze możliwości umysłowe i emocjonalne są raz na zawsze ustalone. Innymi słowy autorytarnie stwierdził, że nie jesteśmy w stanie przekroczyć pewnej granicy wyznaczonej przez zasoby, z którymi się urodziliśmy.

Odkrycia naukowe końca 20-go wieku wskazują, że Ramon y Cayal jednak (i na szczęście!) nie miał racji. Okazuje się, że nasz mózg jest bardzo plastyczny, może się rozwijać, może nawet zmieniać swoją strukturę przez cały okres naszego życia! Co więcej – udowodniono, że poprzez regularne ćwiczenia możemy wpływać na jego funkcjonowanie, uzyskiwać trwałe zmiany w jego „siatce”, a w wyniku tego wplywać na nasz stan umysłowy, emocjonalny i duchowy. I na cały nasz rozwój osobisty.

W roku 1973 Dr. Gerald Oster opublikował w magazynie Scientific American przełomowy artykul pt. „Auditory Beats in the Brain”. Artykuł ten opisywał efekty działania tzw. „binaural beats”, czyli dzwięków o różnej częstotliwości równocześnie stymulujących nasz mózg. Jak to możliwe? Oster przeprowadził serię badań polegających na tym, że danej osobie przekazywano do jednego ucha dźwięk o częstotliwości, powiedzmy 200 Hz, a do drugiego dźwięk o częstotliwości 210 Hz. Otóż okazało się, że za każdym razem nasz mózg z czasem zaczynał generować częstotliwość, która była różnicą powyższych dwóch!

W tym samym czasie Robert Monroe (Monroe Institute of Applied Sciences) przeprowadził tysiące eksperymentów używając badań EEG do monitorowania fal mózgowych badanych osób.  On również potwierdził, że poprzez stymulowanie narządu słuchu różnymi częstotliwościami można stymulować pracę naszego mózgu. Co więcej, potwierdzil on, że do częstotliwości różnicowej dostosowuje się nie tylko ta część mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę zmysłu słuchu, nie tylko jedna z naszych półkul mózgowych, ale CAŁY MÓZG, obydwie półkule równocześnie rezonują falami o tej samej częstotliwości, amplitudzie i są absolutnie zgodne w swych fazach. To doprowadziło m.in. do stworzenia pojecia tzw. „whole brain functioning”, tzn. sytuacji, w której jesteśmy w stanie w równym stopniu używać obydwu półkul naszego mózgu.

Z reguły bowiem, w naszym codziennym życiu, wykorzystujemy głównie jedną z nich. W dużym skrócie lewa odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, racjonalne. W lewej półkuli „operują” np. wszyscy matematycy, inżynierowie, prawnicy. To ona pozwala na trzeźwą ocenę sytuacji, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie typowych problemów. Prawa półkula to emocje, kreatywność, wyobraźnia, myślenie „nieliniowe”. Tu „pracują” głównie malarze, muzycy, tancerze, ale również pisarze i wynalazcy. To również półkula osób wykazujących duży poziom empatii oraz intuicji.

Jakie zatem znaczenie miały odkrycia związane z „whole brain functioning”, zwłaszcza dla dziedziny rozwoju osobistego? Zacytuję  tu może kolejnego z naukowców, neurochemiczkę Candace Pert z National Institute of Mental Health:

„There’s revolution going on. There used to be two systems of knowledge: hard science – chemistry, physics, biophysics – on one hand, and, on the other, a system of knowledge that included ethology, psychology and psychiatry. And now it’s as if lightning bolt had connected the two. It’s all one system neuroscience … The present era in neuroscience is comparable to the time when Luis Pasteur first found out that germs cause disease.”

Odkrycia te doprowadziły do zbliżenia świata nauki i świata duchowości. Naukowcy zbadali bowiem pracę mózgu „mistyków”, którzy w wyniku wieloletnich praktyk duchowych osiagają stany głębokiej medytacji. Wyniki tych badań są niezwykle interesujące.

Ale o tym napisze już może w następnym odcinku 🙂

 

W międzyczasie, jako wstęp do naszych kolejnych (mam nadzieję ciekawych) rozważań, proponuję zajrzeć do postu, w którym pisałem o 4-ech rodzajach fal generowanych przez nasz mózg.

 

Zobacz także:

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu – odc. 2

Nasz mózg – najpotężniejszy komputer świata 

 

Reklamy

Entry filed under: neuronauka, rozwój duchowy, rozwój osobisty. Tags: , , , , , , , , , .

Na Dzień Matki Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

  • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: