Czy wiesz, że nasz mózg generuje fale odzwierciedlające nasz stan?

9 kwietnia 2008 at 20:01 3 Komentarze

W zależnosci od tego w jakim jesteśmy stanie, nasz mózg generuje fale mózgowe o różnej częstotliwosci:

Fale Beta – (14-30 Hz) są typowe dla stanu koncentracji, rozwiązywania problemów, procesów poznawczych.

Fale Alpha – (8-13.9 Hz) są typowe dla stanów relaksacji, odpoczynku, ale również tzw. przyspieszonego uczenia się i zwiększonego wydzielania serotoniny

Fale Theta – (4-7.9 Hz) charakeryzują fazę snu, której towarzyszą marzenia senne, ale równiez stan intensywnej pracy naszej podświadomości

Fale Delta – (0.1-3.9 Hz) to stan snu bez marzeń, ale równiez doswiadczeń związanych z brakiem „cielesnosci”

Badania potwierdzają równiez, że sprowadzając pracę mózgu na odpowiednio niskie poziomy częstotliwości można istotnie zwiększać kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, szybkość uczenia się i zapamiętywania. Następuje również tzw. „whole brain functioning”, czyli równoczesne wykorzystywanie i synchronizacja obydwu półkul mózgowych.

Zdobywca Nagrody Nobla, Ramon y Cayal w roku 1913 ogłosił, że nasz mózg (po osiągnięciu wieku dorosłego) nie może się więcej rozwijać. Że jest „sztywny” i w związku z tym nasze umysłowe i emocjonalne możliwości są ograniczone.

Ostatnie odkrycia jednakże potwierdzają, że Mr. Cayal (na szczęście) się mylił. Okazuje się, że nasz mózg jest bardzo „plastyczny”, że może się zmieniać w trakcie naszego dorosłego życia i to w sposób iście zadziwiający. Co więcej – w wyniku regularnych praktyk możemy wpływać na zmianę jego struktury, i w wyniku tego, mieć wpływ na nasze umysłowe, emocjonalne, a nawet duchowe „”samopoczucie.”

Chciał(a)byś dowiedzieć się jeszcze więcej – zajrzyj TUTAJ

 

Zobacz także:

Czy wiesz, że ludzie, którzy medytuja są o wiele szczęśliwsi?

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

Nasz mózg – najpotężniejszy komputer świata

Reklamy

Entry filed under: neuronauka, rozwój osobisty. Tags: , , , , , , , .

Czy wiesz, że ludzie, ktorzy medytują są o wiele szczęśliwsi? Jak rozwijać swoją inteligencję emocjonalną?

3 Komentarze Add your own

 • 1. Lasu aka Marek Kozieł  |  5 lutego 2009 o 21:44

  Możesz napisać coś więcej na temat Holosync audio technology ?

  Odpowiedz
 • 2. Ryszard Skarbek  |  7 lutego 2009 o 19:27

  Marek,

  korzystam z Holosync od kilku lat. Jego działanie polega na tym, że do w lewym i prawym kanale (słuchawce) podawane są dzwięki o różnej częstotliwości. Ich różnica odpowiada danemu poziomowi fal mózgowych. W wyniku tej stymulacji mózg dostosowuje się do tej właśnie różnicowej częstotliwości.

  Jeśli chodzi o to, jak wygląda sam produkt, to jest to zestaw płytek CD. Holosync posiada kilkanaście poziomów. Każdy poziom to zestaw kilku płytek. Poziomy różnią się między sobą wysokością częstotliwości nośnych. Zaczyna się od częstotliwości wysokich i wraz ze wzrostem poziomu zaaawansowania przechodzi na coraz niższe. Kazdy zestaw zawiera kilka płytek dedykowanych poziomowi Alpha. Towarzyszą im również dodatki w postaci płytek ułatwiających zaśnięcie lub płytek z moderowanymi medytacjami, jak np. medytacja wdzięczności, łączności z wszechświatem lub takich dziwnych rzeczy jak rozmowa ze swoim DNA 🙂

  Każda sesja zajmuje 1 godzinę i zalecane jest regularne jej praktykowanie, czyli każdego dnia. Dźwięki, które stanowią istotę Holosync są niesłyszalne dla „świadomego” ludzkiego ucha. To, co słyszymy, to szum morskich fal lub muzyka relaksacyjna. Holosync pracuje w tle.

  Jakie są wrażenia, efekty? Np. wrażenie braku cielesności. Wiesz, że jesteś, że istniejesz, ale nie masz ciała. Trudno to opisać – w każdym razie wrażenie jest odlotowe. W czasie słuchania odczuwam również czasem mrowienie, hmm… jakby to ująć… „na przedziałku” mózgu, tzn. w obszarze, który prawdopodobnie rozciąga się na całym połączeniu obydwu półkul mózgowych.

  Jeśli chodzi o rezultaty, to w moim przypadku – patrząc na przestrzeni lat – jest to np. zdecydowanie większy poziom spokoju wewnętrznego. Inna perspektywa patrzenia na świat. Większy dystans. A równocześnie nieodparte wrażenie łączności z całością i poszerzające się możliwości korzystania z intuicji. Sądzę również, że Holosync pomógł mi uświadomić sobie wiele „odkrywczych” rzeczy na swój temat i rozwiązać kilka doskwierających problemów. Ten proces nadal trwa 🙂

  Porównanie różnych produktów wykorzystujących technologię binaural beats można znaleźć TUTAJ

  Warto również zajrzeć na stronę http://www.pzizz.com To produkt do wykorzystania zarówno na odtwarzaczu MP3-4, jak i na komputerze.

  Pozdrawiam

  Rysiek

  Odpowiedz
 • 3. gos  |  15 lutego 2013 o 21:21

  Artykuł stał się inspiracją do napisania własnego posta. Dziękuję, pozdrawiam!

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Archiwum

Tańcząc z Życiem - blog Ryszarda Skarbka w katalogu Gwiazdor
Katalog stron na MCportal.pl
Rozwój Osobisty

Blog Stats

 • 706,446 hits

%d blogerów lubi to: